ShaxriyorShaxriyor—20 декабря 16:500 4
Шавкат Мирзиёев Токиога расмий ташрифи доирасида Япониянинг етакчи университетлари ректорлари билан учрашди.
Президент матбуот хизматининг хабар қилишича, давлат раҳбари Япония таълим, маданият, спорт, фан ва технологиялар вазири Матсумото Ёхей, Япония фанни илгари суриш жамияти президенти Сугино Суёси ҳамда Япониянинг Сукуба, Нагоя, Тоттори университетлари, Токио қишлоқ хўжалиги ва технологиялар университети, Нагоя иқтисодиёт университети каби етакчи олий таълим муассасаларининг раҳбарлари билан суҳбатлашди.
Бугунги кунда 2,8 мингдан ортиқ ўзбекистонлик талаба Япониянинг етакчи таълим муассасаларида таҳсил олмоқда. Биргина JDC стипендия дастури бўйича 440 дан зиёд давлат хизматчилари Японияда ўқитилди.
Тадбир доирасида олий таълим соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги ҳукуматлараро битим, Сукуба университети билан биргаликда Ўзбекистонда олий таълим муассасасини ташкил этиш тўғрисидаги меморандум ҳамда илмий ҳамкорлик ва кадрлар тайёрлаш соҳаларида бир қатор бошқа ҳужжатлар имзоланди.
Сукуба университети — Япониянинг Ибараки префектураси, Сукуба шаҳридаги олийгоҳ бўлиб, 1973-йилда ташкил этилган . Ушбу ОТМ Япониядаги энг яхши 10 та университет қаторига киради. Сукуба университетини битирганлаэнинг уч нафари Нобель мукофоти совриндори бўлган.
2024-йилнинг октябрида Олий таълим, фан ва инновациялар вазири Қўнғиротбой Шарипов Сукуба университети раҳбари Нагата Кёсуке бошчилигидаги делегацияни қабул қилиб, Ўзбекистонда Япония билан ҳамкорликда олий таълим муассасаси ташкил этиш масаласини муҳокама қилганди. Ўзбекистон таълим тизимининг ривожига ҳисса қўшадиган янги халқаро университетни ташкил этиш бўйича дастлабки келишувга эришилганди.
Ўшанда Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлигида вазир Лазиз Қудратов ҳам Сукуба университети президенти Нагата Кёсуке билан учрашиб, Ўзбекистонда Япония таълим дастурлари асосидаги олий таълим муассасаси очилишини назарда тутган ҳолда ҳамкорликни ривожлантириш истиқболларини кўриб чиққанди.