adminadmin—12 октября 01:530 9
Ўзбекистонда пуллик автомобиль йўлларидан фойдаланиш учун тўлов нархлари ҳақида дастлабки маълумотлар маълум қилинди, деб хабар берди расмий манбалар. Бу лойиҳа мамлакат транспорт тизимини замонавийлаштириш, ҳайдовчиларга қулайлик яратиш ва тирбандликларни камайтиришни кўзлайди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатасида бўлиб ўтган йиғилишда Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Автомобиль йўллари қўмитаси вакиллари томонидан пуллик йўллар ҳақидаги ҳисоб-китоблар тақдим этилди. Қўмита бош юридик маслаҳатчиси Ҳасан Умаров маълумот беришича, ҳозирча олиб борилган таҳлилларга кўра, 200 километр масофани пуллик йўл орқали босиб ўтиш нархи тахминан 100 минг сўм атрофида бўлиши кутилмоқда.
Унинг сўзларига кўра, бу сумма одатий йўлларда тезликни бузган ҳайдовчиларга қўлланадиган жариманинг ярмига тенг. Шунинг учун ҳам пуллик йўллар нафақат қулайлик, балки вақт ва хавфсизлик жиҳатидан ҳам афзаллик беради.
“Пуллик йўллар фуқаролар учун қулай ҳаракатланишни таъминлайди. Улар орқали ҳайдовчилар вақтини тежайди, хавфсиз ва барқарор ҳаракатланиш имконига эга бўлади. Шу билан бирга, бепул йўллардаги тирбандликлар ҳам камаяди, транспорт оқими изчил бўлади”, — деди Ҳасан Умаров.
Шунингдек, келгусида пуллик йўлларнинг тарифлари хусусий инвесторлар иштирокида шакллантирилиши режалаштирилмоқда. Тасдиқланган методология асосида уларга тўлов миқдорини мустақил белгилаш ҳуқуқи берилади. Бу тизим табақалаштирилган бўлади — яъни тўлов йўл узунлиги ёки ҳар бир километр учун алоҳида ҳисобланиши мумкин.
Мутахассислар фикрича, пуллик йўллар тизими мамлакатдаги йўл инфратузилмасини ривожлантириш, транспорт оқимини мувозанатлаштириш ва иқтисодий самарадорликни оширишга хизмат қилади. Бундай йўллар орқали йўловчи ва юк ташиш вақти қисқаради, автомобиллар сарфи камаяди ва йўл хавфсизлиги ошади.
Янги тизим тўлиқ ишга тушгач, ҳайдовчилар танлов имкониятига эга бўлади: тез ва қулай пуллик йўл ёки одатий маршрут орқали ҳаракатланиш. Транспорт соҳаси вакилларининг таъкидлашича, бу қадам мамлакатда замонавий логистика тизимини шакллантиришда муҳим босқич бўлади.