Ўзбекистоннинг 6 университети фанлараро тадқиқотлар бўйича халқаро рейтингда 500 таликка кирди
ShaxriyorShaxriyor—23 ноября 17:030 5
Ўзбекистоннинг 6 та университети фанлараро тадқиқотлар бўйича халқаро рейтингда энг яхши 500 таликдан жой олди. Бу ҳақда Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди.
30 ноября 00:56
Қайд этилишича, 2025 йил 20 ноябрь куни Times Higher Education халқаро рейтинг агентлиги Interdisciplinary Science Rankings 2026 — фанлараро илмий тадқиқотлар бўйича дунё университетлари рейтингини эълон қилди. Унда 94 мамлакатдан 1 267 та олий таълим муассасаси иштирок этган.
Натижаларга кўра, Ўзбекистоннинг 34 та олий таълим ташкилоти рўйхатдан жой олган бўлиб, уларнинг 6 таси энг яхши 500 таликка киритилган. Қолганлар эса reporter, яъни номзод мақомида қайд этилган.
Рўйхатда:
• “ТИҚХММИ” Миллий тадқиқот университети — 150-ўрин;
• Тошкент давлат иқтисодиёт университети — 201–250-ўрин;
• Ўзбекистон миллий университети, Самарқанд давлат университети, Тошкент давлат техника университети — 301–350-ўринлар;
• Тошкент давлат транспорт университети — 351–400-ўринларни эгаллаган.
Ушбу рейтинг молиялаштириш ва илмий ресурслардан фойдаланиш самарадорлиги, фанлараро тадқиқотлар учун яратилган инфратузилма ва бошқарув механизмлари, шунингдек, илмий нашрлар сифати, иқтибос кўрсаткичлари ва халқаро илмий ҳамжамиятдаги обрў-эътибор каби кўрсаткичларга асосланади.
Ўзбекистондаги 22 та ОТМ Осиёнинг энг яхши университетлари қаторига қўшилганди.