Ўзбекистонда исломий банк фаолиятини жорий қилишга қаратилган қонун лойиҳаси қабул қилинди
ShaxriyorShaxriyor—11 ноября 17:420 1
Олий Мажлис қонунчилик палатаси депутатлари 11 ноябрь куни исломий банк фаолиятини жорий қилишга қаратилган қонун лойиҳасини қабул қилиб, Сенатга юборди.
Ушбу қонун лойиҳаси президентнинг 2023 йил 5 сентябрдаги қарори ҳамда 2024 йил 30 августдаги фармони ижросини таъминлаш мақсадида хорижий ва маҳаллий экспертлар кўмагида ишлаб чиқилган. Қонун лойиҳаси билан Солиқ кодекси, Фуқаролик кодексига ҳамда саккизта қонунга исломий банк фаолиятини амалга оширишнинг ҳуқуқий асосларини белгиловчи қўшимча ва ўзгартиришлар киритилмоқда. Қонун лойиҳасида исломий банк фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқини берувчи лицензияни жорий қилиш назарда тутилиб, мазкур лицензияни олиш бўйича аниқ талаблар белгиланмоқда. Мазкур лицензия билан тўлақонли исломий банк ҳам, анъанавий банкда исломий дарча ҳам ташкил қилса бўлади. Банклар томонидан амалга ошириладиган исломий молия операциялари, жумладан, муробаҳа, музороба, мушарака, вакалла, салам каби операцияларнинг асосий жиҳатлари белгиланмоқда.