Рецептсиз савдо: Хоразмда дорихонага нисбатан жиноят иши қўзғатилди
Қайд этилишича, лойиҳа доирасида умумий узунлиги 32 километр бўлган янги автомобиль йўли барпо этилади. Ушбу йўл мавжуд йўналишларга муқобил бўлиб, транспорт қатновини сезиларли даражада енгиллаштиради, сафар вақтини қисқартиради ва ҳаракат хавфсизлигини оширади. Йўл тўлиқ фойдаланишга топширилгач, ундан фойдаланиш пулли асосда амалга оширилади.
Янги автомобиль йўли ишга туширилиши натижасида Урганч ва Хива шаҳарлари ўртасидаги қатнов сифати яхшиланади, юк ва йўловчи ташиш жараёнлари тезлашади ҳамда ҳудуднинг инвестицион ва туристик жозибадорлиги ошади.
Маълумотларга кўра, янги трасса Урганч шаҳри ҳудудидан бошланиб, айланма йўналиш орқали Хива шаҳрига туташади. Пулли асосда фойдаланиладиган ушбу йўл мавжуд автомобиль йўлларидаги юкламани камайтириш, тирбандликларни бартараф этиш ва транзит транспорт воситаларини аҳоли зич яшайдиган ҳудудлардан чиқаришга хизмат қилади.
Мутахассислар фикрича, пулли йўл сифатида қурилиши трассанинг доимий сақланиши, таъмирланиши ва хизмат кўрсатиш сифати юқори бўлишини таъминлайди.
ЮНЕСКО Жаҳон мероси рўйхатига киритилган Хива шаҳрига олиб борувчи янги пулли трасса сайёҳлар учун қулайлик яратади. Саёҳат вақти қисқариши орқали ички ва ташқи туризм оқими ошиши, шу билан бирга ҳудуд иқтисодиётига қўшимча даромад кириши кутилмоқда.