Президент АҚШ сенаторини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президент Шавкат Мирзиёев шахмат бўйича Жаҳон кубоги ғолиби Жавоҳир Синдоров билан телефон орқали сўзлашиб, уни тарихий ғалаба билан табриклади.
“Жавоҳир, болам мен ана сенинг буюк ғалабанг билан табриклайман. Ўзбек фарзанди, янги Ўзбекистон нимага қодир эканини дунёга тараннум қилганинг учун мен фахрланаман. Илоҳим, мана шу ютуқларинг бардавом бўлсин. Ота-онанг, боболаринг қандай хурсанд бўлса, мен ҳам хурсанд бўлдим. Илоҳим, яхши кунларингда шерик бўлай. Бу ҳаммамизга ғурур бағишлайди. Мен сендай фарзандим борлигидан яна бир марта фахрланаман”, дейди давлат раҳбари.
Қайд этиш жоиз, Ўзбекистонлик шахматчи Жавоҳир Синдоров Ҳиндистоннинг Гоа шаҳрида якунига етган шахмат бўйича Жаҳон кубоги ғолиблигини қўлга киритди.
Ушбу нуфузли мусобақада дунёнинг турли мамлакатларидан 200 нафардан ортиқ шахматчи бош соврин учун кураш олиб борди. Жавоҳир Синдоров беллашувларнинг финалига қадар етиб келди. Ҳал қилувчи баҳсда Синдоровга хитойлик Вей Йи рақиблик қилди. Мазкур қарама-қаршиликнинг дастлабки икки партияси дуранг билан якунланганди. Якунда бугун ғолиб тай-брейкда аниқланди. Тай-брейк якунига кўра, Жавоҳир Синдоров 1,5 : 0,5 ҳисобларида ғалаба қозонди ва Жаҳон кубоги ғолибига айланди.