Қозоғистон Президенти Қосим-Жомарт Тўқаев Президент Шавкат Мирзиёевнинг Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашувида берган таклифларини қўллаб-қувватлашини айтди.
“Жаҳон майдонида юз бераётган ўзгаришлар шароитида мамлакатларимиз минтақани Евроосиёнинг асосий транспорт-логистика марказига айлантириш учун ноёб имкониятга эга, бу ҳақда ҳозиргина ҳурматли Президент Шавкат Миромонович Мирзиёев ишончли тарзда гапириб ўтди”, деди у ўз нутқида.
Тўқаев Ўзбекистон Президентини Самарқандда UNESCO Бош конференциясининг муваффақиятли ўтказилгани билан табриклади ва у ҳақиқатдан ҳам муҳим форум эканини айтиб ўтди.
“Ҳозирги кунда халқларимизнинг ноёб тарихий-маданий меросига асосланган минтақавий ўзига хосликни мустаҳкамлаш айниқса муҳимдир. Кеча биз Ислом цивилизацияси марказига ташриф буюрдик. Бу улуғвор, ноёб иншоотдир. Ҳақиқатан ҳам, бу илмий, сайёҳлик, этномаданий лойиҳадир”, таъкидлайди у.
Қозоғистон раҳбари Президент Мирзиёевнинг Тошкентдаги Ислом цивилизацияси маркази ушбу соҳада илмий-тадқиқот ишларини олиб бориш учун умумий майдонга айланиши мумкинлиги ҳақидаги фикрига ҳам қўшилишини айтди.
“Мен Ўзбекистон Президенти Шавкат Миромонович Мирзиёев томонидан форматимизнинг институционал асосларини мустаҳкамлаш бўйича билдирилган таклифларни қўллаб-қувватлашимни билдирмоқчиман. Ўйлайманки, ишчи тартибда биз бу масалаларни муҳокама қилиб, тегишли иловаларни қонунчилик ёки ҳар қандай ҳолатда шартнома тартибида тасдиқлашга эришишимиз мумкин”, дейди қўшни давлат етакчиси.
Тўқаев сўзининг якунида Ўзбекистон етакчисига саммитни ўтказиш учун кўрсатилган юксак меҳмондўстлик ва ажойиб шароитлар учун миннатдорлигини билдирди.
У Тошкентдаги матбуот анжуманида Россия, Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасидаги қўшма газ лойиҳаси муваффақиятли экани, газ транзитини кенгайтириш режалаштирилганини маълум қилганди.