Кредит ажратиб беришни ваъда қилган фирибгар ашёвий далиллар билан ушланди
ShaxriyorShaxriyor—23 декабря 17:160 3
Қорақалпоғистон Республикасининг Нукус шаҳрида фуқароларга имтиёзли кредит олиб беришни ваъда қилган шахс ушланди. Бу ҳақда Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти хабар берди.
Қайд этилишича, департаментининг Қорақалпоғистон Республикаси бошқармаси ҳамда бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда фуқаро Ҳ.К. (муқаддам фирибгарлик жинояти учун судланган) 2 нафар фуқарога ўзини гўёки банк ходими сифатида таништириб, Тошкент шаҳрида ишлайдиган танишлари ёрдамида фуқаро И.Т. га 1,2 млрд сўм ва фуқаро М.Б. га 300 млн сўм имтиёзли кредит маблағларини ажратиб беришини айтган. У эвазига жами 48,4 млн сўмни олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Билдирилишича, мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) ва 28, 211-моддаси (пора бериш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.