Президент фармони: ўзбекистонликлар Янги йилда 5 кун дам олади
Элчихонанинг билдиришича, бу ҳолатлар юзасидан Миср ҳуқуқни ҳимоя қилиш идоралари билан музокаралар олиб борилмоқда. Ушбу давлат ваколатли органларининг расмий маълумотларига кўра, Қоҳира ва бошқа йирик шаҳарларда хорижий фуқаролар томонидан миграция қонунчилиги ҳамда жамоат тартиб-қоидаларига риоя этилиш устидан назорат кучайтирилган. Хусусан, Миср ҳудудида ноқонуний равишда бўлиб турган, амалдаги ҳужжатларга эга бўлмаган, шунингдек, жамоат тартибини бузган хорижий фуқароларга нисбатан маъмурий чоралар, жумладан депортация тадбирлари қўлланилмоқда.
Шу сабабли, салбий оқибатларнинг олдини олиш мақсадида Мисрда бўлиб турган Ўзбекистон фуқароларига қуйидагилар қатъиян тавсия этилади:
• маҳаллий қонунчилик талабларига қатъий риоя қилиш;
• шахсни тасдиқловчи ҳужжатни (паспорт) доимо ўзи билан олиб юриш;
• Миср ҳудудида бўлиш учун амалдаги виза ёки вақтинчалик/доимий яшаш рухсатномаси(иқома)га эга бўлиш;
• тегишли рухсатномасиз меҳнат фаолияти билан шуғулланмаслик;
• виза ёки яшаш рухсатномаси(иқома)нинг амал қилиш муддатини ўз вақтида узайтириш.
Маҳкамада ушлаб турилган тақдирда эса паспорт ва бошқа шахсий ҳужжатларни бегона шахсларга бермаслик, имкон қадар тезроқ Ўзбекистоннинг Қоҳирадаги элчихонасига мурожаат қилиш лозим (тел. +20233361723, +20233364516).
“Миср ҳудудида бўлиб турган давр мобайнида шахсингизни тасдиқловчи ҳамда мамлакатда қонуний бўлишингизни тасдиқловчи ҳужжатларни эҳтиёткорлик билан сақлашингиз ва доимо ёнингизда олиб юришингиз зарур”, дея эслатди элчихона.