Адлия вазирлиги банк карталарининг чиқарилиши ва муомалада бўлишига оид янги тартибларни белгиловчи буйруқни давлат рўйхатидан ўтказди.
Ушбу ҳужжат билан фойдаланувчи субъектларга кўра банк карталарининг турлари кенгайтирилган бўлиб. Бунга қуйидагилар киради:
- бизнес банк картаси – якка тартибдаги тадбиркор ёки ўзини ўзи банд қилган шахсга ўз ҳисобварағидаги маблағларни бошқариш имконини беради;
- ижтимоий банк картаси – ижтимоий ва бошқа тўловлардан тушган маблағларни бошқариш учун мўлжалланган.
Олдиндан эмиссия қилинадиган шахсий банк карталарини чиқариш ва уларни мобил иловалар орқали фойдаланувчини идентификациялаган ҳолда активлаштириш тартиби белгиланди.
Эндиликда 14-18 ёшдаги вояга етмаган шахслар ўзлари мустақил, 14 ёшгача бўлганлар эса ота-онасидан бири ёки қонуний вакилининг ёзма розилиги асосида тижорат банкларида банк картасини очишлари мумкин бўлади.
Ушбу буйруқ билан юридик шахслар учун ичимлик ва оқова сув хизматлари учун тўловларни корпоратив банк карталари орқали тўлаш имконияти яратилди.