2026 йилдан ID карта олувчилар учун янги имтиёз жорий этилади
Ўзбекистонда нақд пулсиз ҳисоб-китобларни кенгайтириш ва яширин иқтисодиёт улушини қисқартиришга қаратилган янги тартиб жорий этилади. Президентнинг 2025 йил 10 декабрда қабул қилинган фармонига кўра, 2026 йил 1 апрелдан бошлаб бир қатор йўналишларда тўловлар фақат банк карталари ёки электрон тўлов тизимлари орқали амалга оширилади.
Янги тартибга мувофиқ, қуйидагиларни нақд пулга сотиш ёки харид қилиш тақиқланади:
• давлат органлари томонидан кўрсатиладиган хизматлар;
• электр энергияси, табиий газ ва ичимлик суви учун тўловлар;
• алкоголь ва тамаки маҳсулотлари;
• автомобильларга ёқилғи қуйиш шохобчаларида нефть-газ маҳсулотлари ҳамда электр транспорт воситаларини қувватлантириш хизматлари;
• қиймати 25 миллион сўмдан юқори бўлган барча турдаги товар ва хизматлар;
• кўчмас мулк объектлари, ишлаб чиқарилганига 10 йилдан ошмаган М, Н, О ва Г тоифасига кирувчи транспорт воситалари ҳамда махсус автотранспорт воситаларининг олди-сотдиси.
Фармонга кўра, ушбу чора-тадбирлар 2030-йилга қадар кузатиб бўлмайдиган иқтисодиёт улушини ялпи ички маҳсулотга нисбатан 1,3 бараварга қисқартириш ҳамда аҳолининг савдо ва хизматлар учун нақдсиз тўлов улушини 75 фоизга етказишга хизмат қилади.