Хоразмда қарийб 20 кг симобни ноқонуний сотмоқчи бўлган шахс ушланди
Наманган вилояти Косонсой туманида 1,1 млрд сўмлик олтинни Қирғизистондан ноқонуний олиб ўтган шахс ушланди.
Давлат хавфсизлик хизматининг Наманган вилояти бўйича бошқармаси, чегара қўшинлари ҳамда вилоят ички ишлар бошқармаси ходимлари ҳамкорлигида Косонсой туманида ўтказилган тезкор тадбирда, қўшни Қирғиз Республикасидан айланма йўллар орқали Ўзбекистонга қонунга ҳилоф равишда олиб ўтилган кўп миқдордаги қимматбаҳо металл савдосига чек қўйилди.
Хусусан, Косонсой туманида яшовчи фуқаро тоғасининг кўрсатмасига асосан давлат чегарасини ноқонуний тарзда кесиб ўтиб, Қирғизистондан тахминий суммаси 1,1 млрд сўм бўлган умумий оғирлиги 1 кг 168 гр миқдоридаги олтин қуймаси парчаларини олиб киргани ҳақида тезкор маълумот олинди.
Ҳамкорликдаги тадбир давомида у олтинларни ушбу туманда яшовчи бошқа бир қариндошига етказиб берган вақтида жиноят устида қўлга олинди.
Натижада ушбу шахсларга нисбатан Жиноят кодексининг 182-моддаси 2-қисми “а”, “б” бандлари ва 223-моддаси 2-қисми “б” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.