Ўзбекистонда йиллик инфляция 7,8 фоизгача пасайди
Жумладан, Нурафшон – Пскент – Бўка – Бекобод – Боёвут – Янгиер ва Ховос – Даштобод йўналишларида электрлаштирилган янги темир йўллар қурилади. Қумқўрғон – Қудуқли, Самарқанд – Ургут ва Байтқўрғон – Паркент йўлларини электрлаштириш, Тошкент – Самарқанд, Тўқимачи – Ангрен ва Ангрен – Поп йўлларининг ўтказувчанлик қобилиятини ошириш режалаштирилган.
Республика бўйлаб шаҳарлар атрофида қатнайдиган поездлар ҳаракатини фаоллаштириш мақсадида мавжуд 40 та йўналишга қўшимча яна 15 та янги йўналиш очиш таклиф қилинди.
Хусусан, Тошкент – Нурафшон – Оҳангарон – Ангрен, Навоий – Зарафшон – Учқудуқ, Қўқон – Наманган – Андижон – Марғилон, Термиз – Қумқўрғон – Бойсун – Дарбанд, Нукус – Шовот – Урганч – Хива, Жиззах – Дўстлик – Айдар-Арнасой кўли, Қарши – Шаҳрисабз каби йўналишларда шаҳар атрофи қатновларини йўлга қўйиш орқали аҳолининг кундалик сафарлари учун қулай шароит яратилиши қайд этилди.
Йиғилишда юқори тезликда ҳаракатланувчи тармоқни кенгайтириш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди. Узунлиги 102 километрлик Навоий – Бухоро темир йўл линиясини фойдаланишга киритишни жадаллаштириш топширилди. Бу йўлнинг ишга тушиши юк ва йўловчи ташишда вақт ва харажатларни сезиларли қисқартиришга хизмат қилиши таъкидланди. Келгуси йилларда янги очиладиган йўналишлар ва қурилаётган йўллар учун локомотив ва вагонлар паркини кенгайтириш бўйича ҳам режалар баён этилди.
Жумладан, Хитойдан 38 та магистрал локомотив, 50 та манёврли ва гибрид манёврли локомотив харид қилиш назарда тутилган. Кореянинг “Hyundai Rotem” компанияси билан ҳамкорликда 6 та юқори тезликдаги электропоезд олиб келиб, улардан биринчисини келгуси йилда Тошкент – Урганч – Хива йўналишида қатновга қўйиш топширилди. Бу орқали йўналишда йўл вақти ҳозирги 14 соатдан 7,5 соатгача қисқариши кутилмоқда.
Шунингдек, мамлакатда 250 та замонавий йўловчи вагонларини қуриш, шаҳарлараро қатнайдиган 23 та электр поездини харид қилиш орқали йўловчиларга шароитлар кенгайтирилади. 10 мингта юк вагонларини қуриш, 6 мингдан зиёдини тиклаш ҳамда 12 та электровозни капитал таъмирдан чиқариш вазифалари белгилаб олинди.
Темир йўл соҳасида хусусий шериклик лойиҳаларини кўпайтириш зарурлиги ҳам кўрсатиб ўтилди. Йиғилишда Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон темир йўл қурилиши бўйича амалий ишларнинг бориши ҳам кўриб чиқилди. Президент мазкур йўлнинг Марказий Осиёда транспорт боғлиқлигини ошириш ва мамлакатимизнинг транзит салоҳиятини янада мустаҳкамлашдаги стратегик аҳамиятини алоҳида таъкидлаб, қурилиш ишларининг сифатини таъминлаш юзасидан кўрсатмалар берди.
Йиғилиш якунида темир йўл тармоғини модернизация қилиш ва кенгайтириш бўйича белгиланган лойиҳаларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш, рақамли технологиялар ва сунъий интеллектдан кенг фойдаланиб, харажатларни мақбуллаштириш, шунингдек, соҳада йўловчилар ҳамда бизнес учун янада қулай, хавфсиз ва ишончли муҳит яратиш юзасидан мутасаддиларга аниқ топшириқлар берилди.