АҚШнинг Жанубий ва Марказий Осиё бўйича махсус элчиси Сержио Гор бир йилдан камроқ вақти ичида Ўзбекистонга иккинчи марта ташриф буюради. Бу ҳақда АҚШ Давлат департаменти хабар берди.
Маълум қилинишича, махсус элчи 3–7 февраль кунлари Қирғизистон ва Ўзбекистонга ташриф буюради. Сержио Гор Қирғизистоннинг Бишкек шаҳрида бўлиб ўтадиган B5+1 бизнес-форумида иштирок этади. Форум доирасида у Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон ҳамда АҚШдан келган юқори лавозимли тадбиркор ва сиёсатчилар билан учрашади.
Гор муҳокамаларда АҚШ ва минтақа ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантиришда хусусий секторнинг ролига эʻтибор қаратади. Шунингдек, у Бишкек ва Тошкент шаҳарларида юқори мартабали расмийлар билан учрашиб, икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш имкониятларини муҳокама қилади.
“АҚШ Қирғизистон ва Ўзбекистон билан яқин иқтисодий алоқаларни ривожлантириш, бутун минтақада барқарорлик ва фаровонликка хизмат қиладиган инновацион шерикликни ривожлантириш тарафдори”, дейилади Давлат департаменти сайтида.