Ўзбекистонда қуёш ва шамол энергияси ишлаб чиқариш ҳажми икки бараварга ошди
ShaxriyorShaxriyor—4 января 10:500 4
Ўзбекистонда қуёш ва шамол энергияси ишлаб чиқариш ҳажми икки бараварга ошди. Бу ҳақда Энергетика вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
2025 йил якунига кўра, мамлакатда электр энергияси ишлаб чиқарилиши 6,38 фоизга ошди — 81,5 млрд кВт соатдан 86,7 млрд кВт соатгача кўтарилди. Ўсиш сурати 6 фоизни ташкил этди.  Шу билан бирга, истеъмолчиларга электр энергияси етказиб бериш 14 фоизга ўсиб, 77 млрд кВт соатдан ошди.
Аҳоли ўртасида истеъмолчилар сони 8,21 млн кишига (+3,2 фоиз), бизнес ўртасида эса 519,7 минг юридик шахсга (+7,4 фоиз) етди.
Гидроэнергетикани ҳисобга олган ҳолда “яшил” генерация ҳажми 16,8 млрд кВт соатни ташкил этди — бу ўтган йилга нисбатан 29 фоизга кўп. Фото, шамол ва гидроэлектр станциялари мамлакатдаги барча электр энергияси ишлаб чиқаришнинг тахминан 20 фоизини таъминлайди.
Қуёш ва шамол электр станциялари ишлаб чиқариши 2,1 баробарга ошди ва биринчи марта 10,5 млрд кВт соатдан ошди.