Марказий банк асосий ставкани 14 фоиз даражасида сақлаб қолди
Масалан, Anor Bank микроқарз бўйича 40,7 фоизлик ставка таклиф қилмоқда. Бу мамлакатдаги банклар орасида энг катта фоиз ставкасидир. Ундан кейинги ўринни 40,4 фоиз билан TBC Bank эгалламоқда. Шу билан бирга, BRB (25,6 фоиз), Infinbank (24,8 фоиз), Trast Bank (24,8 фоиз) ва OFB (26 фоиз) каби банкларда микроқарз ставкалари анча пастроқ. Мамлакатда микроқарзлар бўйича энг кичик фоиз ставкасини тақдим этаётган банк сифатида Aloqabank кўрсатилган. Унда фоиз ставкаси 23 фоизни ташкил қилмоқда. Республикада ўртача фоиз ставкаси Марказий банк томонидан 32,4 фоиз сифатида кўрсатилмоқда.
Қолаверса, жисмоний шахсларга ажратилаётган кредитлар, яъни микроқарзлардан ташқари одатий банк кредитлари ўртача 22,9 фоиз ставкаси билан берилмоқда. Бу кредитларнинг фоиз ставкаси микроқарзлардаги каби юқори бўлмай, қарз олувчининг молиявий юкини сезиларли даражада енгиллатади.
Шунга ўхшаш тарзда, юридик шахсларга ажратилаётган кредитлар ўртача 23 фоиз ставкаси билан берилади.
Республикада микроқарзлар бўйича фоиз ставкалари қуйидагича: