Шавкат Мирзиёев 3-4 ноябрь кунлари амалий ташриф билан Қатарга боради
Ўтган йили Самарқандда олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида Ўзбекистон – Иордания кенг қамровли шериклик муносабатларини янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинган.
Икки томонлама алоқалар ва алмашинувлар фаол тус олгани мамнуният билан қайд этилган. Ўзаро савдо ҳажми ва қўшма корхоналар сони ортиб бормоқда.
Парламентларда ташкил этилган “дўстлик гуруҳлари” ишини “йўл харитаси” асосида фаоллаштириш, уларнинг давлат раҳбарлари ўртасида эришилган келишувларнинг самарали амалга оширилишини таъминлашдаги ролини кучайтириш муҳимлиги таъкидланган.
Савдо, саноат кооперацияси, туризм ва маданий-гуманитар соҳалардаги ўзаро ҳамкорликни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилган.
Хусусан, жорий йилда Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган Ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи йиғилиши ва етакчи компаниялар бизнес форумини натижадор қилиб ўтказиш зарурлиги таъкидланган.
Шунингдек, долзарб халқаро ва минтақавий масалалар юзасидан фикр алмашилган.