Россия армияси сафида Украинага қарши жанг қилган фарғоналик эркак қамалди
ShaxriyorShaxriyor—11 ноября 10:020 6
Фарғона вилоятида Россия—Украина урушида Россия томони сафида жанговар ҳаракатларда иштирок этган Ўзбекистон фуқаросига суд ҳукми ўқилди.
25 октября 20:00
Аниқланишича, ўзбекистонлик эркак А.Қ. 2022 йил 3 февраль куни моддий даромад орттириш мақсадида Россия Федерациясининг Москва шаҳрига бориб, савдо мажмуаларида тозаловчи сифатида ишлаган. У шу ерда гиёҳвандлик воситалари билан боғлиқ жиноят содир этгани учун Россия ҳуқуқ-тартибот органлари томонидан қўлга олиниб, 7 йилга озодликдан маҳрум этилган.
2024 йил ноябрь ойида жазони Екатеринбург шаҳридаги жазони ижро этиш муассасасида ўтаётган А.Қ. муассаса маъмурларининг таклифи билан Россия фуқаролигини қабул қилиб, Россия Қуролли кучлари таркибига қўшилиш учун ариза топширган. 24 ноябрь куни Россия фуқаролиги паспортини олган ва 27 ноябрда Донецк ҳудудига ҳарбий тайёргарликка юборилган.
У дастлабки тайёргарликдан ўтгач, Донецк вилоятида жойлашган ҳарбий бўлинмада хизмат қилган ва жанговар ҳудудларда Россия ҳарбийларига озиқ-овқат маҳсулотларини етказиб берган. Шу тариқа, у 8 ой давомида Россия томони сафида уруш ҳаракатларида қатнашган.
2025 йил август ойида хизматни тарк этган А.Қ. 28 август куни Москва—Фарғона йўналишидаги рейс орқали Ўзбекистонга қайтган. ДХХ Фарғона вилояти бошқармаси ва туман ИИБ ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида А.Қ.нинг яқин қариндошига тегишли телефон текширилиб, унда Telegram орқали юборилган А.Қ.нинг ҳарбий гувоҳномаси, овозли хабар ва қурол кўтарган ҳолдаги фотосуратлар топилган.
Суд қарорига мувофиқ, эркак Жиноят кодексининг 154-моддаси 1-қисми (чет давлат қуролли кучларида хизмат қилиш) ва 57-моддасига асосан 3 йил муддатга озодликдан маҳрум этилди.