Тошкент ҳаво ифлослиги бўйича дунёда 2-ўринга чиқди
ShaxriyorShaxriyor—11 ноября 09:490 13
10 ноябрь куни Ўзбекистон пойтахти Тошкент шаҳри дунёнинг йирик шаҳарлари орасида ҳавонинг ифлосланиш даражаси бўйича 2-ўринга чиқди. Бу ҳақда IQAir портали маълумотларида келтирилган.
Соат 16:51 ҳолатига кўра, Тошкент ҳавосида майда PM 2,5 дисперс зарраларининг концентрацияси 121,6 мкг/м кубни ташкил этган. Бу ҳозирда Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг йиллик PM 2.5 бўйича тавсия этилган меъёридан 24,3 баравар юқори.
Маълумот учун, бундай об-ҳаво шароитида аҳолидан зарурат бўлмаса кўчага чиқмаслик, сурункали нафас олиш йўллари касалликларига чалинган фуқаролар тиббий ниқоблардан фойдаланиши тавсия қилинади.
Кўчадан уйга киргандан кейин яхшилаб юз-қўлларни ювиш, хонада чанг тўпланишига йўл қўймаслик, эшик ва деразаларни маҳкам ёпиш ва кунига бир неча марта яхшилаб нам латта билан тозалаш керак.