Гўшт нархи ҳақида гапирган туркман блогери ўлик ҳолда топилди
Маълум қилинишича, қуришнинг асосий сабаби 2024-2025 йилги совуқ даврда ёғингарчиликнинг камлиги ва Этрек (Атрек) дарёсидан сувнинг тўлиқ тўпланмаслиги ортидан юзага келган ҳамда узоқ давом этган қурғоқчилик ҳисобланади.
2024 йилнинг ноябрь ойида Мамметкўл сувомборининг умумий сув юзаси майдони 3,26 км² ни, Делилиники эса 0,2 км² ни ташкил этган. 2025 йилнинг март ойига келиб Мамметкўл майдони 2,5 км² гача, Делили эса деярли 0,08 км² гача қуриб қолган.
Май ойида Мамметкўл майдони 0,65 км² гача қисқарган ва Делили бутунлай қуриб қолган. 2025 йил июнь ойининг бошларига келиб Мамметкўл сув омбори ҳам бутунлай қуриб қолган. Мамметкўл охирги марта 2021 йил октябрь ойида бутунлай қуриб қолган ва 2023 йил августигача қуруқ қолган, ўшанда у катта сув тошқини билан тўлдирилган.
Маълумот учун, Мамметкўл сувомбори 1964 йилда ишга туширилган. Унинг тўлиқ сиғими 20,5 миллион кубометрни, фойдаланишга яроқли сиғими эса 17,9 миллион кубометрни ташкил қилади. Делили сувомбори 1970 йилда ишга туширилган. Унинг тўлиқ ва фойдаланишга яроқли сиғими 5,32 миллион кубометрни ташкил қилади.
Этрек об-ҳаво станцияси маълумотларига кўра, 2025 йил январидан ноябргача фақат февраль ва март ойларида меъёрга яқин ёғингарчилик ёғган, қолган ойларда эса меъёрдан анча паст бўлган. Январь ойида атиги 1,6 мм, май ойида эса 1,4 мм ёғган. Июндан августгача ёмғир ёғмаган ва куз ҳам қуруқ бўлган.
2025 йилнинг биринчи ярмида ёғингарчилик йўқлиги сабабли Амударё ҳавзаси ташқарисидаги сувомборлари ва дарёларда гидрологик қурғоқчилик кучайган. Бу Мурғоб ва Тежен сувомборларида сув сатҳининг кескин пасайишига олиб келган. Кам оқимли Атрек дарёси билан озиқланадиган сунъий сувомборлари бутунлай қуриб қолган. Кузда Амударё ҳавзаси сувомборларида сувни бошқариш билан боғлиқ вазият ҳам ёмонлашган.